
Esimene asi, mis uue Watch 5 nutikella puhul silma hakkab, on selle kristallselge ekraan. Ja silmad ei peta – sealt suudavad teksti lugeda ka üle 40-aastased, kelle nägemine vanuse tõttu enam nii terav pole.
Noorematele inimestele võib tunduda selline omadus veidi naljakas, aga ilma huumorita – jube kehv on, kui varahommikul unest uduse olekuga tahad vaadata, kuidas ööuni oli ning selgub, et silm ei seleta. Watch 5 ekraanis teravuse osas pettuma ei pea ning peale selle on see hea ka trükkimisel. Näiteks kui on vaja sõnumile kiiresti vastata või oled jooksurajal orientiiri kaotanud ning tekib vajadus navigeerida. Pisike vidin, aga võimaldab palju.
Meie võtsime kella testimise ette perekondlikult. Mina olen selles osas kõige nirum, sest mul spordikellaga senised kogemused sisuliselt puuduvad. Poja jaoks oli see gümnaasiumi ajal vajalik vidin, aga eelmisel suvel kaitseväkke astudes vahetas ta nutikella hariliku seieritega kella vastu. Pidi olema lihtsam ja turvalisem, liiatigi ei saaks ju vaikselt vastaseid luurates niikuinii kella enamikke funktsioone kasutada.
Mees on hetkel meist kõige trenditeadlikum. Tema soetas suhteliselt hiljuti tervislikel põhjustel Huawei Watch D2, et see aitaks tal regulaarselt tervist kontrollida. Kõige olulisem funktsioon pidi olema võimalikult täpne vererõhu mõõtmine ja sellega on ta väga rahul. Seetõttu oli ta väga varmalt valmis ka Huawei kõige värskemat toodet katsetama.
Minu testimine hõlmas laias laastus kella käel kandmist ja selle programmides surfamist. Kell ise on harjumatu – suuruse üle ei kurdaks, safiirklaas särab ilusti ja minu meelest kaunistas see mu rannet küll. Aga probleemiks on just raskus, sest kuigi olen suur käevõrude kandja, siis selle kella 48 grammi oli minu jaoks täiesti tuntav. Kindlasti harjumuse asi, ütles mees. Tema Watch on umbes sama kaaluga ja ta ei pidavat arugi saama, et midagi käel oleks.
Aga mida ma tänu kellale enda kohta teada sain? Sain teada, et ma magan väga hästi – täna hommikul oli unekvaliteedi protsendiks suisa 89% ning näitas ilusti ära ka öise ärkveloleku aja. Vererõhu ja pulsiga on ka enamasti asjad korras. Kehatemperatuur tundus alguses kummaliselt madal, aga arusaadavalt ongi randmel ju naha temperatuur madalam kui kaenla alt mõõtes. Kellal on meeletult palju funktsioone, aga plussiks selles kõiges liigeldes on eestikeelne menüü. Tegelikult on see väikese nutiseade menüü igati sarnane telefonile – liigutad sõrmega üle ekraani ning vaatad ilma, kaarti, tervise- või treeninguandmeid. Ja mulle meeldis, et terviseandmete saamiseks ei pea kella menüüd lappama, vaid test käivitub automaatselt, kui hoida sõrme kolm sekundit anduril.
Poeg sai kella katsetada ühe nädalavahetuse. Kell on välimuselt šeff – tema sõnad. Ehk siis ilusa välimusega, lihtne oli telefoniga integreerida ning mugav oli sealt võimalik vastu võtta telefonile tulnud informatsiooni. Ühe positiivse küljena tõi ta välja samuti ekraani selguse ning tema meelest oli sealne tekst päikese käes paremini loetav kui telefonilt. Terviseandmeid mõõtev küljeandur polnud just poja „tassike teed”, sest seda 30+ sekundit all hoida tundus „nii” pikk aeg. Ehk siis noorte jaoks on mugavam, kui kõik mõõtmised saaks tehtud randmelt.
Mees kiitis Watch 5 igati heaks. Talle meeldis, et kui oled eelnevalt juba ühte Huawei kella kasutanud, siis ühildamine telefoniga oli ääretult lihtne ja andmed liikusid probleemideta ühest seadmest teise. Kiitis samuti ekraani selgust ja menüü lihtsust. Huvitav oli see, et terviseandmeid mõõtes näitasid kellad küll väikest vahet, ent kokkuvõttes polegi ju see number tähtis, vaid nende hälve. Mees proovis GPS-i lisaks ka tõukeratta ja autoga sõites ning kiitis, et kaart lippab kiirelt ning näitab asukohta täpselt.

Huawei Watch 5 – pisike terviselabor sinu randmel
Watch 5 suudab jälgida üle 60 tervise- ja vormisoleku näitaja kuues kehanäitajate mõõtmise süsteemis. Kella teeb eriliseks X-Tapi tehnoloogia ehk hajutatud andurite moodul – lisaks vastu rannet olevalt andurile on teine nuppude juures raami paremal küljel. Sinna saab sõrmeotsa peale panna ning nii mõõdab seade tervisealast teavet kiirelt ja põhjalikult. Küljeandur ühendab sõrmeotsa surve tugevust tuvastava rõhuanduri, klaaskattega elektrokardiogrammi elektroodi ja sõrmeotsa PPG-anduri. Huawei sõnul annab just sõrmeotsal asuv arteriaalne verevool randmeanduriga võrreldes selgema pulsilaine signaali. Täiustatud on ka kellaga suhtlemist ning Watch 5 tunneb puuteekraanil ära topeltlibistamise ja -koputamise.
Kell ühildub nii Androidi (v9.0+) kui ka iOS-iga (v13.0+). Aku peab vastu kuni neli ja pool päeva, säästurežiimil 11 päeva. 42 mm mudeli laadimine võtab aega 60 minutit, 46 mm mudelil 90 minutit. Kella on saadaval viies värvivalikus ning hind jääb suuruses ja korpusest olenevalt 450-650 euro vahele. Esikülge katab kriimukindel kristallselge safiirklaas ning kalleim mudel on titaankorpusega.
Huawei Health Insight funktsioon esitab kõik tervise- ja treeningandmed arusaadavate graafikute ja kokkuvõtetena ning annab kohe teada kõrvalekalletest. Kell hoolitseb isegi südame ning närvisüsteemi tasakaalu jälgimise eest, kuigi Huawei palub meeles pidada, et need funktsioonid on mõeldud teadmiseks ega asenda meditsiinilist diagnoosi. Spordihuvilistele on pakkuda üle 100 treeningrežiimi, sealhulgas 14 profitasemel ala.
Üks Huawei Watch 5 plusse on suurem vabadus telefonist eemal olemiseks, püsides samas ikkagi ühenduses. Tänu eSIM-i toele saab kellalt teha kõnesid ja telefon ei pea selleks isegi läheduses olema. Seega jooksurajale ning tenniseväljakule ei pea telefoni enam kaasa võtma, kuna kõik oluline info jõuab kohale läbi kella. Samuti pakub kell täpset asukohamääramist, navigatsiooni ning võimalust laadida muusika otse kella, et seda siis sinihambaga kõrvaklappides kuulata. Kell toetab ka eelmise põlvkonna Watch 5 ühendusest kuni kaks korda kiiremat Wi-Fi 6 internetiühendust.
Huawei Watch 5 on mõeldud eneseteadlikule inimesele, kes soovib nutikellalt enamat kui sammulugemist ja teavitusi.