Vormista aasta tellimus - ainult 20€.

Swedbanki Tallinna Maratonil tulevad koos arvukate harrastajatega starti ka Eesti paremad pikamaajooksjad ning kiired külalisvõistlejad tuntud jooksumaadest

Foto: jooks.ee

Eesti osavõturohkeima rahvusvahelise spordisündmuse põhidistantside (42,195 km, 21,1 km, 10 km) stardi- ja finišipaik asub Toompea jalamil Falgi teel, kust avaneb vaade Pika Hermanni tornile, kus igapäevaselt lehvib sinimustvalge Eesti riigilipp. 

Laupäeval, kell 9 algaval 21,1 kilomeetri pikkusel poolmaratonil lähevad kiiret jooksu tegema Teresa Nyakola Gela Etioopiast (poolmaratoni rekord 1:00.12) ning Keenia mehed Asabel Kiplimo Naiboi (1:01,49) ja David Korichei Cheserek.

Eesti parematest meesjooksjatest on poolmaratoni stardis Morten Siht, Olavi Allase, Margus Hanni ja teised.

Tallinna meeste poolmaratoni kõrgetasemeline rekord on eelmisest aastast ajaga 1:00.23 keenialase Collins Kipkirui Kipkoriri nimel.

Naistest on Tallinnas poolmaratoni distantsil favoriidiks Etioopia jooksja Nigsti Haftu (isiklik rekord 1:06:17), kes asub püüdma ka rajarekordit. Konkurentsi pakuvad ka keenlannad Vivian Jepkogei Cheruiyot (1:08.16) ja Gladys Jepkemoi Kwambai (1:08.53).

Eestlannade seas on eeldatavad favoriidid Liis-Grete Hussar, Helen Bell ja Pille Hinn.

Keenia pikamaajooksja Beatrice Chesereki 2023. aastal tehtud võistluste tippmark on 1:08.22.

Laupäeval kell 14 saadab kultuuriminister Heidy Purga teele Tallinna Sügisjooksu 10 kilomeetrisel distantsil osavõtjad. Meestest asuvad võitu jahtima keskmaajooksu Eesti paremikku kuuluvad Deniss Šalkauskas ja Deniss Salmijanov, Läti rekordimees Dmitrijs Serjogins, tema kaasmaalane Kaspars Briska ja paljud teised.

Sügisjooksu 10 km distantsi rekordi, 29 minutit ja 2 sekundit, püstitas David Kogei Keeniast 2013. aastal.

Naiste 10 kilomeetri distantsil sihivad esikolmikukohti Liis-Grete Hussar, Bret Schär, Mirjam Vint, lätlanna Sintija Grishule ja mitmed teised.

Tallinna Sügisjooksu rekord on möödunud aastast 32 minuti ja 9 sekundiga lätlanna Agate Caune nimel.

Pühapäeva hommikul kell 9 annab Tallinna linnapea Jevgeni Ossinovski lähte Eesti suurimale maratonijooksule, kus ühe favoriidina on stardis 2011. aasta Tallinna Maratoni võitja keenialane Julius Muriuki Wahome, kelle isiklik rekord on 2:09.08. Sealjuures tegi ta oma maratoni ettevalmistuse juulis ja augustis, koos Tiidrek Nurmega, kes stardib koos Leonid Latsepoviga 15. septembril Tokyo MMi maratonil. Oma kaasmaalasega püüavad sammu pidada ja esikoha eest võidelda Keenia jooksjad Wesley Ledama (2:09.41), Silas Kiprotich Kurui (2:12.23), Kenneth Kiprop Omulo (2:12.38) ning maratonidebütant Fanny Kiprotich Bungei.

Eesti maratonimeistrivõistluste poodiumikohtadele asuvad konkureerima Karel Hussar, Aleksandr Kulešov, Janar Juhkov, Ülari Kais, Marti Medar, Jaanus Kallaste, Riho Kirsipuu ja mitmed teised.

Seni kiireima Tallinna Maratoni jooksis meestest Kiprotich Kirui Keeniast 2017. aastal, saades ajaks 2 tundi 9 minutit ja 22 sekundit.

Naistes on tugevaima isikliku rekordiga stardis Keenia jooksja Euliter Jepchirchir Tanui (2:28.20). Auhinnalisi kohti sihivad kindlasti ka tema kaasmaalased Harriet Jepchumba Chebore (2:38.25) ja esimest korda maratoni jooksev Faith Jerotich Kimutai.

Eesti meistrivõistluste medaleid lähevad püüdma Kadiliis Kuiv, Mari Boikov, Kertu Kula, Kadri Veske, Anni Kingsepp, Kristiina Verevmägi, Külli Sizask ja teised.

Tallinna Maratoni rekordi püstitas möödunud aastal keenialanna Mercy Kwambai 2 tunni 31 minuti ja 9 sekundiga.

Reedel, 12. septembril, kell 18.30 on kavas Swedbanki Tallinna Maratoni tervitusjooks ning -kõnd. Kadrioru pargi teedel 2,6 kilomeetrisel ringil kõigile jõukohasel ilma ajavõtuta proloogil võib osaleda nii joostes kui käies. Eesti suurima liikumissündmuse reedeõhtusel proloogil on starteriks president Alar Karis.

Eesti suurimale jooksu- ja liikumissündmuse erinevatele distantsidele saab registreerida internetiaadressil www.jooks.ee.

Sulle võivad meeldida ka need artiklid