Selle rubriigi alla kuuluvad uudised nii kiir- kui ka rulluisutamisest.
Kiiruisutamise tüüpi liikumist ehk uisutamist jääl kasutati juba vanaajal. Algselt valmistati uisud loomaluust ning liikudes anti kepitõugetega hoogu. Raudteraga puu-uiske hakati valmistama Hollandis 13. sajandi keskel. Võistlusspordina tekkis kiiruisutamine 18. sajandil Inglismaal, kuid esimene teadaolev võistlus peeti 1801. aastal Hollandi linnas Groningenis. Mõistagi uisutati tol ajal vaid looduslikul jääl, kuid 1877. aastal valmis Londonis, kus talvel vesi üliharva külmus, ka esimene tehisjäärada.
Rahvusvaheline Uisuliit, algul saksakeelse nimega Internationale Eislaufvereinigung, hiljem International Skating Union (ISU) loodi 1892. aastal. Lisame, et ISU egiidi alla kuulub ka iluuisutamine, mida aga Jooksja kodulehekülgedel ei käsitleta, sest pole tüüpiline vastupidavusala. Olümpiamängudel on kiiruisutamine kavas esimestest talimängudest ehk 1924. aastast (Chamonix) saadik. Eestile on see ala toonud samuti olümpiakulla, kui 1964. aastal Innsbruckis võitis 1500 m distantsi Ants Antson. Alates 1992. aastast (Albertville) on olümpiakavas ka lühirajauisutamine.
Eesti Uisuliit (vaata kodulehekülge) ühendab samuti kiir- ja iluuisutamise.
Rahvusvahelise Uisuliidu kodulehekülg
Kuigi rulluisutamine on spordialana vähem tuntud, on tegemist siiski üsna vana alaga, sest esimene rulluisutamise demonstratsioon toimus juba 1743. aastal Londonis. 1819. aastal patenteeris M. Petibled Prantsusmaal uut tüüpi rulluisud, millega oli kergem teha pöördeid ja igasuguseid muid manöövreid. 1863. aastal valmistati esimest korda nelja rattaga rulluisud. Võistluste kohta on märge 1911. aastast, kui Pariisis peeti rulluisutamise 24 tunni kestusvõistlus. Põhimõtteliselt tehakse rulluiskudel kõiki samu alasid, mida ka jääuiskudel ehk ilu- ja kiiruisutamist ning hokit. 1924. aastal loodi Montreux’s (Šveits) rahvsuvaheline alaliit Fédération Internationale de Roller Sports (FIRS), mis ühendab kõiki rulluiskudel sooritatavaid alasid.
Olümpiakavva rulluisutamine ei kuulu.
Eesti Rulluisuliidu kodulehekülg
Rahvusvahelise alaliidu kodulehekülg