
Kui jooksjatelt küsida, millistele omadustele peab vastama ideaalne jooksususs, siis tuuakse välja neli peamist omadust: hea jalats peab olema pehme, väga heade amortiseerivate omadustega ehk energiat tagastav, kerge ja vastupidav.
Kõik need omadused on kahtlemata jooksusussi juures olulised, kuid kohe tekib probleem – nad on paljuski vastandid ning kõiki nelja ühte jalatsisse koondada on ülikeeruline.
Materjalid on pehmed, sest nad neelavad energiat. Nike jooksujalatsite divisjoni arendusdirektor Ernest Kim toob näiteks padja. Juhul kui asetate pea padjale, siis te ei soovi, et see põrkaks tagasi. Vastupidi, te tahate, et padi neelaks kogu pea poolt rakendatud jõu endasse. Selle all peamegi silmas, et padi on pehme.
Teistpidi võttes – kõvad materjalid tagastavad paremini energiat. Seega materjal on üldiselt kas pehme või amortiseeriv ning kerge või vastupidav. Materjal ei saa vastata kõigile neile neljale nõudmisele. Ühe erandiga – Nike React tehnoloogia, mis on Nike uusim pehmendustehnoloogia ja teinud märkimisväärse läbimurde jalatsite pehmenduses.
Uus tehnoloogia toodi avalikkuse ette 2017. aasta juunis korvpallijalatsites. Korvpall nõuab jalatsitelt palju: suured ja rasked mehed, äkilised kiirendused, külgsuunaline liikumine, pidurdused. See kõik esitab jalatsitele suuri nõudmisi. Uus materjal vastab neile nõudmistele – on pehme ning elastne, aga samas väga stabiilne ja vastupidav.
Selle tulemuse saavutamiseks tulid Nike keemia- ja tehnoloogiainsenerid kokku, et testida parima tulemuse saavutamiseks eri komponente ning materjale. Kogu protsess nõudis suurt kannatlikkust ja leidlikkust, testiti üle 400 eri materjalikombinatsiooni, kokku kulus 2000 tundi. Lõpptulemusena leitigi Nike React vahu unikaalne koostis.
Jooksjad olid soovinud sarnast revolutsiooni jalatsite tootmises, seega võeti uues materjal väikeste täiendustega ka jooksujalatsite valmistamisel kasutusse.
Testid näitasid, et uus materjal tagab 13% suurema energiatagastuse kui Nike seni parim Lunarlon tehnoloogia. Arendusdirektor Kim rõhutas, et nende jaoks oli tähtis võrrelda uut materjali mitte suvalise anonüümse materjaliga, vaid Nike enda seni parima tehnoloogiaga, et seada latt piisavalt kõrgele.
Kuidas uus materjal toimib? Pigistades Nike React vahtu kokku, ilmnevad selle suurepärased pehmendavad omadused. Seejärel surve vaibudes võtab vaht kiiresti endise kuju, mille käigus toimub energiatagastus. Selline protsess toimub joostes pidevalt – samm sammu ja kilomeeter kilomeetri järel.
„Lisaks kõigele on Nike React tehnoloogia väga vastupidav, rahuldades ka kõige pühendunumate jooksjate vajadused,” rõhutas Kim.
Kui uus vaht oli välja töötataud ja testitud, seisis ees veel üks tähtis ülesanne – kuidas paigutada see jalatsisse nii, et selle parimad omadused tuleksid esile ja annaksid suurima kasu. Selleks kasutati mitmeid algoritme, mille abil disainiti jalatsitele vahe- ja välistallad ehk komponeeriti tervik.
Lõpuks kõige tähtsam küsimus: kuidas võtsid uue tehnoloogia vastu jooksjad? Senised testid rohkem kui 27 000 kilomeetril näitavad, et jooksjad armastavad neid jalatseid. Paljud testimisel osalejad väitsid, et tänu uutele jalatsitele soovivad nad joosta sagedamini. Üks kommentaar kõlas: „Uus jooksususs tekitab tahte joosta.”
tekst: Toomas Tarm/ajakiri Jooksja nr 2(54)