Tippjooksjatele meeldib Keenia. Põhjustest oleme põhjalikumalt kirjutanud eelmistes ajakirjades – stabiilne soe kliima ja hõredama õhuga keskmäestik. Eesti kõige suurem Keenia fänn on ilmselt Tiidrek Nurme, kes on mustal mandril laagris käinud alates 2007. aastast igal talvel. Kuus aastat on ta vedanud „Eesti maja Keenias“ projekti. Mis see täpsemalt on?
Tekst ja fotod: Eva-Maria Vaher
Kokku on selle 15 aasta jooksul Keenias veedetud ligi nelja aasta jagu päevi. Tippsportlasena läks Tiidrek sinna ikka treeningu kasutegurite pärast. Talvel on Eestis jooksjana keeruline kvaliteetset trenni teha ja keskmäestikus treenimine annab samuti hiljem võistlustel eelise. Esimest korda läks Tiidrek Keeniasse koos värske abikaasa Mailiga kahekesi. Treeninglaagrites on nad avatud ka kohalikule kogukonnale ning soovivad muu elu ja kohustuse kõrvalt inimesi kristlikus vaimus teenida, kuid esimestel kordadel läks energia lisaks treenimisele pigem ühiskonna ja riigi tundma õppimisele. „Täna on keskkond tuttavam ja saame endast pakkuda ühiskonnale rohkem ka vaimulikul tasemel. Meil on kolm last vanuses 12, 6 ja 4, kes ka enamasti laagrites kaasas on käinud,“ räägib Tiidrek. Maili lisab: „Eks alguses olid nad beebid ning olime nendega kodusemad. Nüüd saame rohkem ringi käia – loomi vaatamas ja ujumas. Oleme alati siis kohalike seas vaatamisväärsused.“
Misjon Eesti maja näol


„Eesti maja mõte tekkis kuus aastat tagasi, kui tahtsime teistele eestlastele pakkuda võimalust tulla Keenia elu avastama. Tullakse väga erinevatel põhjustel – kristlikku misjoni tegema, läbipõlemisest taastuma, tervist ravima, ajakirjanikena, sportlastena ja nende toetajatena, niisama turistina avastama. Oodatud on kõik, kes arvavad end meie juurde sobivat – ole sa kristlane või mitte. Nüüd tagasi vaadates näen, et see projekt on täitnud mitmeid erinevaid ülesandeid, mõnevõrra üllatusena olnud ka platvormiks, millelt jagada kristlikku sõnumit Jumalast,“ selgitab Tiidrek Eesti maja rolli, kus igaühel on oma ülesanded ja tegevused.
Eesti maja projekt toimus 2021/2022 hooajal kuuendat korda. Esimesed viis korda oli Eesti maja 200 km kaugusel Keenia pealinnast Nairobist linnas nimega Nyahururu, kus Eesti maja peal seisab veel praegugi suurelt TERE TULEMAST. Kuues kord otsustati kolida Iteni. Seda eelkõige tänu Eesti meeste maratonitiimi vajadusele treenida ühes ja samas treeningpaigas. Kuna Roman Fosti oli ennast Itenis juba sisse seadnud, siis ei jäänud Tiidrekul ja Kauril muud üle, kui temaga samas piirkonnas ühineda. Kõigi meeste jaoks oli tegemist varasematest aastatest tuttava keskkonnaga.
Iteni Eesti maja projekt kestis novembri algusest 2021 kuni veebruari keskpaigani 2022 ning selle aja jooksul külastas maja 20 eestlast. Ajakiri Jooksja kahenädalase külastuse ajal elas majas 15 inimest, kes kõik olid tulnud sinna erinevatel põhjustel, kuid kelle kooselamine tuli suurepäraselt välja.
Traditsioonid on olulised
Eesti maja üks oluline traditsioon on igal õhtul kokku saamine ja ühe laua taga söömine. Selle juurde kuulus söögipalve, kus ei tänatud ainult toidu eest, vaid ka õnnestunud päeva ja koosolemise eest. Õhtusöögi ajal sai teha plaane järgmiseks päevaks ning turistidena kohale sõitnud said minna kaugematesse kohtadesse ühiselt. Õhtusöögi laua taga oli see aeg, kui kõik need erinevad inimesed olid üks tervik.
Kui Tiidrek kutsub, siis tuleb Nairobist alati meeleldi külla ka Eesti aukonsul Kadri Humal-Ayal. Sel korral tuli Kadri külla pühapäevasel päeval 30. jaanuaril. Tiidreku jaoks on oluline hoida elus aastate jooksul tekkinud sõprussidemeid. Üks selline suhe on tekkinud Pakistanist pärit Prince’i, Gloria ja Isabellaga, kes ka Eesti majja külla tulid. „Aukonsuli külastamise päev on alati väga sisutihe. Kuna ta tuli pühapäeval, siis korraldasime ühise jumalateenistuse, kus laulsime, palvetasime ning kuulasime jutlust. Lõunasöögi valmistasid pakistaanlased. Pärastlõunasel ajal tegime aukonsulile Keenia-teemalise ajurünnaku. Tordi valmistas Romani keenlannast abikaasa Judy,“ räägib Tiidrek.

Aukonsul Kadri Humal-Ayal

Keenia pealinnas Nairobis on Eesti aukonsulina alates 2009. aastast tegutsenud Kadri Humal-Ayal, kelle ülesanne on aidata kõiki eestlasi Keeniaga seotud muredega – tervis, seadused, kaotatud pass, hätta sattumine. Kadri sõnul on aga õnneks neid probleeme vähem ja saab ka tegeleda Eesti ja Keenia omavaheliste suhete loomisega. Seda on ta saanud teha ka läbi spordi. Kõige olulisem näide sellest on president Kersti Kaljulaidi visiit, mille käigus korraldati muuhulgas ka ühisjooksmine. Midagi sellist ei oldud jooksumaal enne nähtud ja võõrustajamaad üllatati positiivselt. Kadri ütleb, et tema töö peamine ülesanne ongi Eesti lipu kõrgel hoidmine ja õnneks ei pea väga palju tegema neid tööülesandeid, mis paberil kirjas. „Minu 13-aastase karjääri jooksul siin on ebameeldivaid situatsioone olnud suhteliselt vähe ja ma olen püüdnud leida võimalusi, kuidas olla toeks ja abiks sidemete loomisel kahe riigi vahel. Tunnen, et olukord on muutunud selliseks, et teab Keenia, kuidas Eestit üles leida ja ka eestlased teavad, kuhu tulla kontaktide saamiseks või abi küsimiseks.“
VIDEO EESTI MAJAST
EESTI MAJA FACEBOOKIS
