Vormista aasta tellimus - ainult 20€.

Kuidas valida jooksujalatseid?

2009. aasta kevadel ilmus kõige esimene Jooksja ajakiri. Loe, kuidas soovitati valida 16 aastat tagasi jooksujalatseid.

Kahtlemata ei jookse jalatsid ilma sportlaseta, kuid sportlane ilma korraliku jalavarjuta? Meenuvad Kenya mehed, kes tekitasid sensatsiooni paljajalu staadionil superaegu jooksmas…

Ometi on hea sportliku tulemuse ja varustuse vahel ilmselge seos. Jooksujalatsi valikul annab nõu Rein Valdmaa.

Rein Valdmaa. Foto: Marko Mumm/Eesti Päevaleht

Hea jooksujalats on palju enamat kui mugav jalavari. Lisaks õigele numbrile ja heale värvile on veel mitmeid väga olulisi tegureid, mida peaks arvestama. Allpool ongi toodud põhimõtted ja arusaamad, mida soovitan jooksujalatseid ostes silmas pidada:

  1. Jooksutosse ostes investeerite oma tervisesse. Pigem kulutage mõnisada krooni kavandatust rohkem ja ostke veidi kallimad, kuid selle võrra jalale sobivamad tossud.
  2. Valige tossud, mis sobivad asfaldil jooksmiseks. Nendega saate harjutada ka pehmel pinnasel või staadionirajal. Kui olete kindel, et treenite üksnes maastikul, ostke maastikutossud, ent asfaldil jooksmiseks need ei sobi.
  3. Kui te ei tea oma jalatüüpi (kõrge või madal võlv, ala- või ülepronatsioon jms), laske spetsialistil testimise abil see kindlaks teha. Saadud info põhjal saab müüja hõlpsamini kõige sobivamad jalatsid soovitada.
  4. Uute jalatsite soetamisel ostke ka uued sokid, need aitavad hõõrdumist vähendada ja jalgu tervena hoida.
  5. Kasutage vaheldumisi vähemalt kahte tossupaari, mis on jalgade hoidmiseks hea. Nagu jooksja ise, nii vajavad ka jalatsid pärast treeningut puhkeaega, et nende amortiseerimisomadus taastuks. Iga päev samade tossudega joostes väsivad jalad rutem.
  6. Ühe tossupaari kasutuseaks peetakse 1000-1500 kilomeetrit. Jalatsid võivad veel olla korraliku välimusega, kuid on juba „väsinud“. Võite nendega rohkemgi joosta, aga siis peate olema valmis taluma võimalikke ebameeldivusi, sest oma aja ära elanud tossud ei kaitse enam jalgu nii hästi põrutamise eest.
  7. Kui osalete rahvajooksudel, võiksite valida ühe pisut kergema tossupaari. Nendega saate teha nii kiiremaid treeninguid kui ka võistelda. Spetsiaalseid võistlusjalatseid tasuks osta alles siis, kui suudate läbida 10 km 34 minutiga.
  8. Hoolitsege oma jalatsite eest. Puhastage neid pehme harja ja seebiveega. Kui harjutate vihmaga või märjas lumes, kuivatage paberit täistopitud tosse toasoojuses. Ärge pange neid kuivama radiaatorile, pliidi või ahju kõrvale ega päikese kätte.
  9. Kui teie põlved, pöiad või muud liigesed hakkavad pärast harjutamist valutama, otsige esialgset põhjust mitte tossudest, vaid koormusest. Vähendage koormust ja andke kehale treeningust taastumiseks rohkem aega.
  10. Ärge jookske tennise-, golfi-, korvpalli- või mõne muu spordiala harrastamiseks tehtud jalatsitega. Järgige seda reeglit ka lastele jalatseid ostes, pahatihti kipuvad vanemad just selle vastu eksima. Inglise koolipoisil on vähemalt viis paari spordijalatseid – sisetreeninguks, jooksmiseks, jalgpalli, korvpalli ja kriketi mängimiseks.

Loe edasi selle kohta, mida arvab 16 aasta tagustest soovitustest pikaajalise kogemusega jalatsiekspert Erik Aibast, uuest Jooksja ajakirjast. Jooksja saad tellida mugavalt https://spordime.ee/pood/.

Sulle võivad meeldida ka need artiklid

Londoni maratonil joosti uus maailmarekord

Pühapäeval joostud mainekal Londoni maratonil võidutses naistest etiooplanna Tigst Assefa uue maailmarekordiga, meeste seas võitis Keenia pikamaajooksja Sebastian Sawe. Assefa läks 2021. aasta Londoni maratoni võitjalt Joyciline Jepkosgeilt eest kümme…
Loe edasi

Bostoni maratoni võitsid Keenia jooksjad

Esmaspäeval joostud maineka Bostoni maratoni võitsid tänavu Keenia pikamaajooksjad John Korir ja Sharon Lokedi. Mullu Chicagos võidutsenud Korir komistas esmaspäevase maratoni stardikoridoris, aga taastus kiirelt, läks veidi pärast 30. kilomeetrit…
Loe edasi