Vormista aasta tellimus - ainult 20€.

Jooksja uue numbri tutvustus

Värske Jooksja: tahtejõulised harrastajad, oma ala säravad liidrid, tragid noorsportlased

Detsembrikuu Jooksja kaanepersoon on mitmekülgne harrastussportlane Urmas Peiker, kelle juhtlause on: „Tahan igas tegevuses alati täisjõuga panustada.”

43-aastast ettevõtjat paeluvad praegu täispikk triatlon ja maratonijooks, viimasel alal sai ta sügisel Tallinna Maratonil Eesti meistrivõistluste arvestuses viienda ja eakaaslaste seas esimese koha. Lapsepõlvest saadik innukalt sportinud mehe sportlike saavutuste kontot rikastavad Eesti meistrivõistluste medalid nii erinevatelt aladelt nagu moodne viievõistlus ja Kreeka-Rooma maadlus, samuti tõusmine kahele 7000 meetri kõrgusele mäetipule.

Aitäh, Harry Lemberg!

Kümne ilmumisaasta vältel on Jooksja kaanel olnud kõige sagedamini Harry Lembergi hoolealused. Tulemuslikult töötaval kergejõustikutreeneril täitus 12. detsembril 60. eluaasta, seepärast on põhjust tema püüdlusi, hoiakuid ja tegemisi põhjalikumalt käsitleda. Õpilased iseloomustavad Harryt kui heatahtlikku, abivalmis ja sõnapidajat inimest. Õpetaja Ants Nurmekivi toob juubilari mitmekesist tegutsemist vaagides esile, kui oluline on olla loov treener.

Valencia maratonil vägeva isikliku rekordi püstitanud Roman Fosti arengu tagamaid käsitleb treener Toomas Tarm. Fosti ise selgitab, mida õpetlikku leidis ta maailmas populaarsust koguvast isiksuse testist.

Liidri jõud ja sõna maksavad

Aasta viimases numbris on paras aeg anda sõna veel kahele oma ala liidrile. 2014. aastast alates Eesti parimaks meesorienteerujaks valitud Timo Sild räägib, kuidas ta otsib tõhusamaid treeninguvariante, et maailmameistrivõistluste medalite pärast konkureerida.

Kaks olümpiamedalit teeninud sõudja Tõnu Endrekson ütleb, et ei tal endal ega tema tiimikaaslastel paarisaerulises neljapaadis pole teist võimalust, kui teenida kevadel pilet Tokyo olümpiamängudele. 40-aastase Endreksoni  kehalised võimed püsivad endises headuses.

Kuidas siduda sportimist ja õpinguid?

Tulevikutegijatest heidame pilgu keskmaajooksjale Kristian Otlotile, kes valiti vanuseklassis U18 mööduva aasta parimaks Eesti noorkergejõustiklaseks. Samuti anname sõna murdmaasuusatajatele Aveli Uustalule ja Martin Himmale. Hooaja esimestel võistlustel näitasid suuri eesmärke seadvad noorsportlased edasiminekut. Nad kõik peavad ka õppimist oluliseks.

Kuidas nii sporditegemist kui ka õpinguid otstarbekamalt siduda, selle üle arutleb Audentese spordigümnaasiumi direktor Priit Ilver rubriigis „Inspireerides liikuma”. Ühtlasi räägib Eesti korvpallikoondisse kuulunud Ilver intervjuus Regina Herodesele, miks ta pidi maratonide jooksmisest loobuma.

Millele peaks noorjooksjate ettevalmistuses enam tähelepanu pöörama, kirjutab Eesti kergejõustikuliidus kesk- ja pikamaajooksu teemasid vedav Toomas Tarm.

Treeningurubriigis arutleb ProRunneri treener Viljar Vallimäe, mida võiks arvesse võtta, kui tahta joosta maratoni alla kolme tunni. Treeningukoormuse ja puhkuse tasakaalu tähtsusest räägib Eve Talts, kel jäi Tartu Linnamaratonil kolme tunni piir napilt alistamata.

Suured katsumused ja värvikad elamused

Jooksuklubide entusiastlikust seltskonnast ja ühistreeningute õhinast kirjutab Täppsportlane Aivar Reinap. Tallinna Maratonist vaimustunud välismaalastega vestles Jooksja püsiautor Kadri Kütt. Treeningpartneri liige Janek Kukk on agar harrastaja, ent pn võtnud südameasjaks ka  sportlaste toetamise.

Muljeid Ateena maratonilt kirjeldavad Jooksja püsiautorid Tiina Säälik ja Meelis Koskaru. Miks vapper naine osales plätudega 100 kilomeetri jooksu maailmameistrivõistlustel, saate lugeda Anu Marie Saare kirjatükist.

Triatlonikülgedel analüüsib neljakümnel järjestikusel päeval täispika triatloni läbinud Rait Ratasepp, kuidas keha ja vaim erakordse katsumuse ajal vastu pidasid.

Suurte kogemustega treeneri Jüri Käeni targalt üles ehitatud ujumistundide kasulikkusest räägivad Eeva Avik ja Johanna Maria Kuusemets. Erko Selde jutustab unustamatut elamust ja katsumust Hawaii Ironmanil.

Kolme riigi rogainimeister Reigo Lehtla jutustab värvikalt, mis vatti ja vilet ta Soome, Läti ja Venemaa maastikel koges.

Samm-sammult edasi liikudes

Terviseteemadel intervjueerime doktor Mihkel Mardnat, kelle üks põhisõnumeid kõlas nii: paljud harrastussportlased soovivad lühikese ajaga saavutada palju, ent kui eelnev sportimise pagas on õhuke, võivad nad oma kehale liiga teha.

Kuidas paremini uinuda ja kogu öö sügavalt magada, sel teemal kirjutatud asjalikud seisukohad on kokku võtnud Jooksja püsiautor Aet Kiisla.

Spordipsühholoog Külliki Taylor arutleb, mismoodi täiuslikkuse taotlus võib sportlast innustada, ent tema tegemisi ka pärssida. Ühtlasi selgitab Jooksja püsiautor Taylor lõpuleherubriigis „Ankeet,” mis triatlonidel kavatseb ta end 2020. aastal proovile panna.

Sulle võivad meeldida ka need artiklid

Londoni maratonil joosti uus maailmarekord

Pühapäeval joostud mainekal Londoni maratonil võidutses naistest etiooplanna Tigst Assefa uue maailmarekordiga, meeste seas võitis Keenia pikamaajooksja Sebastian Sawe. Assefa läks 2021. aasta Londoni maratoni võitjalt Joyciline Jepkosgeilt eest kümme…
Loe edasi

Bostoni maratoni võitsid Keenia jooksjad

Esmaspäeval joostud maineka Bostoni maratoni võitsid tänavu Keenia pikamaajooksjad John Korir ja Sharon Lokedi. Mullu Chicagos võidutsenud Korir komistas esmaspäevase maratoni stardikoridoris, aga taastus kiirelt, läks veidi pärast 30. kilomeetrit…
Loe edasi