Vormista aasta tellimus - ainult 20€.

Orienteerumisega võib tegeleda igas vanuses, igal aastaajal ning sellise koormusega nagu ise soovite. Eestimaal on tegeletud sportliku orienteerumisega üle 80 aasta. Üle 45 aasta on peetud meistrivõistlusi. Orienteerumist koordineerib ja arendab Eesti Orienteerumisliit, mis ühendab orienteerumisspordiga tegelevaid klubisid Eestis.

Orienteerumissport on spordiala, kus võistleja läbib kaardi ja kompassi abil ning võimalikult kiiresti (aja peale) maastikul tähistatud ja kaardile märgitud kontrollpunktid.

Orienteerumine on vastupidavusspordiala, kus võistlejad jooksevad maastikul kasutades navigeerimiseks kaarti ja kompassi. Maastikule on paigutatud kontrollpunktid ja orienteeruja peab ettenähtud järjekorras läbima kontrollpunktid (KP). Kaardile on kontrollpunkt märgitud ringiga, ringi keskpunkt näitab KP asukohta.

Asukoha täpsustamiseks on kaardile trükitud legend, kus kirjeldatakse sümbolites täpsemalt KP asukohta (näiteks: idapoolne sooke; teede rist; kivi 2m vms). Igal kontrollpunktil on tunnusnumber (numbrid algavad 31st) ja võistleja peab tegema märke õiges kaardile kantud KPs. Tänapäeval kasutatakse märke tegemiseks elektroonilist märkesüsteemi, Eestis on kasutusel SPORTident märkesüsteem.

Mida on vaja orienteerumiseks?

Alustaja võib riietuda jooksmiseks sobilike riietega, mis ei võtaks väga vett sisse ja ei jääks kinni okstesse. Jalanõud võiksid olla sobivad maastikul jooksmiseks. Müüakse ka eririietust, mis on mõeldud metsas jooksmiseks. Kui alaga tegeleda juba tihedamalt, on soovitav soetada spetsiaalsed orienteerumise jaoks mõeldud jalanuõud – need ei ima vett sisse ja omavad paksemat libisemisvastast talda. Osadel mudelitel on väikesed “naelad” all.

Orienteerumiseks on vajalik kompass. Kompasse on 2 tüüpi – nn. plaadi kompass (plaadikas) või pöidla otsa käiv pöidla kompass (pöidlakas). Alustajatele on sobilikum plaadi kompass.

Orienteerumises kasutatakse märgete tegemiseks ja ajavõtuks spetsiaalset näpu otsa käivat kiipi -SPORTident kaarti ehk SI-kaarti (või ka SI-pulk). SI-kaarti saab rentida korraldajalt (rendi hind on vahemikus 10-25kr) või soetada endale isiklik kaart. SI kaartide hinnad on sõltuvalt mudelist 400-800kr vahel.

Eesti Orienteerumisliit